Background

Praca oddziałów

Na oddziałach są prowadzone różnego rodzaju zajęcia m.in. psychoterapia, psychoedukacja, zajęcia socjoterapeutyczne, terapia społecznościowa oraz organizowane są wyjścia integracyjne.

Ważnym obszarem pracy na Oddziale jest psychoterapia grupowa. Polega na regularnych spotkaniach, aby pomóc osobom zmagającym się z różnymi problemami. Służy poprawie relacji, dobrostanu, zdrowia psychicznego i rozwojowi kompetencji społecznych

W ramach zajęć psychoedukacyjnych pacjenci Oddziału uczestniczą w spotkaniach grupowych m.in. na temat samowspółczucia. Jest to nowe podejście w psychologii, bardziej popularne w Stanach niż w Polsce, jednak jest już dobrze przebadane. Warto o tym mówić, ponieważ praktykowanie samowspółczucia przynosi wiele korzyści, m.in. wyższy poziom satysfakcji, szczęścia, zwiększa pewność siebie, troskę o siebie oraz swoje zdrowie a także obniża poziom lęku. Samowspółczucie polega na traktowaniu siebie z troską, życzliwością, zrozumieniem. Podobnie jak traktujemy najbliższe, znaczące dla nas osoby. Dzięki temu stajemy się dla siebie przyjacielem, a nie wrogiem.

Kolejnym tematem często poruszanym na zajęciach jest komunikacja, która odpowiada za umiejętne porozumiewanie się i współpracowanie z innymi. Podczas psychoedukacji zostaje przedstawiona teoria oparta o rzetelne badania naukowe oraz szereg ćwiczeń terapeutycznych. Komunikację warto kształtować, by nauczyć się słuchać i być usłyszanym przez drugiego człowieka oraz pogłębiać i poprawiać relacje z innymi ludźmi.

Na Oddziałach prowadzone są zajęcia socjoterapeutyczne, które pozwalają korzystać z obecności i wsparcia innych osób. Socjoterapia wpływa na rozwój osobisty i społeczny pacjentów oraz uczy nowych mechanizmów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, stresem i wyrażaniem emocji. Dzięki  metodom warsztatowym pacjenci poznają swoje mocne strony, co skutkuje pozytywnym obrazem własnej osoby i wzmocnieniem pewności siebie oraz asertywnego zachowania.

Na oddziałach prowadzone są różne formy terapii zajęciowej dopasowane do potrzeb naszych pacjentów, które aktywizują ich i normalizują rytm dobowy są to:
Arteterapia- terapia sztuką, opierająca się na założeniu, iż proces twórczy pomaga pacjentom redukować stres oraz rozwijać zdolności i zainteresowania.
Ergoterapia- terapia poprzez zajęcia manualne: tkactwo, wikliniarstwo, hafciarstwo, ogrodnictwo, makrama.
Muzykoterapia- zajęcia realizowane są poprzez słuchanie, śpiewanie i naukę piosenek, wspólne słuchanie muzyki, zabawy muzyczno-ruchowe, quizy, muzykowanie na instrumentach, relaksację oraz udział w koncertach.
W ramach zajęć terapeutycznych organizowane są wyjscia integracyjne z pacjentami do kina, galerii, zakładów pracy , parku oraz na wystawy i koncerty.

^